STRÁŽSKE. Mníchovský múr sa stáva Berlínskym múrom, len s tým rozdielom že rozdeľuje minimálne v názoroch celé európske spoločenstvo, nielen Nemcov.
Občianska iniciatíva Zemplína má na svojom konte ďalší odvážny počin.
Jej členovia a sympatizanti strávili týždeň v Mníchove, aby sa na vlastné oči presvedčili, v akých podmienkach tam žijú utečenci.
„Nebolo ľahké sa dostať k nejakým informáciám a už vôbec niečo nakrúcať,“ hovorí občiansky aktivista Patrik Magdoško.
V minulom roku prišlo do Nemecka vyše 890 tisíc utečencov. Celkový počet utečencov, ktorí prídu do Nemecka tento rok, bude menší než 300 000.
Odhadujú to nemeckí predstavitelia úradov pre migráciu.
Na vlastné oči
Zemplínčania sa do Nemecka nevybrali naprázdno. Do povinnej výbavy si pribalili aj prikrývky, ošatenie a hračky
. Podľa Magdoška mali jasný cieľ. Reálne zmapovať situáciu v meste, rozprávať sa s domácimi, ako vnímajú utečeneckú krízu, zaujímali sa o ich názory a postoje.
Navštívili 11 kontajnerových táborov priamo v Mníchove a murované obytné centrum, ktoré je vo výstavbe a ktoré sa stalo momentálne asi najproblematickejším miestom spojeným s migráciou.
„Tábory sú kontajnerové, žiadne stany a žiadne iné ubytovanie. Kontajnery sú moderné, zabezpečené elektrinou a pitnou vodou. Je tam poriadok a čisto. Utečenci majú po uplynutí karantény úplnú slobodu pohybu a k dispozícii bicykle ako dopravný prostriedok po meste,“ približuje aktivista.
Dostať sa za bránu tábora nie je pre našinca vôbec ľahké, ale keďže Zemplínčania priniesli humanitárnu pomoc, vpustili ich dnu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín