SOBRANCE. Lesníci si spoločne s pozvanými hosťami pospomínali na svojich spolupracovníkov a tiež na šťastné i turbulentné obdobia. V poslednom období povedomie o ich činnosti narastá, no aj v súčasnosti sa stretávajú mnohokrát s nepochopením a kritikou.
Na jubilejnej akcii organizovanej Lesmi SR, Odštepný závod Sobrance sa stretlo asi 130 pozvaných hostí. O program sa postaral zbor lesníkov, ktorí prítomným predviedli tradičné piesne z regiónu. Nechýbal ani spevácky zbor Pro musica a Magnólia s dirigentkou Vierou Džoganovou a opernou sólistkou Ivetou Matyášovou.
Stretli sa súčasní zamestnanci spolu s bývalými, no srdcom navždy spojení s lesom.
Rozmanité lesy Zemplína sú výzvou
„Človek je súčasťou prírody a vzhľadom na svoje postavenie na vrchole reťazca zodpovedá za jej stav a ďalší vývoj,“ týmito slovami vysvetlil dôležitosť starostlivosti riaditeľ Jozef Staško.
Lesy juhovýchodného Zemplína sú svojou rozmanitosťou výzvou pre každého lesníka, pretože sa nachádzajú v pestrých a rôznorodých prírodných podmienkach, s ktorými sa musí vo svojej práci lesník vysporiadať.
Od lužných lesov, až k horským bučinám, nevynímajúc nádherný prírodný úkaz Morské oko s pozostatkami pralesu. To všetko majú k dispozícii milovníci lesov v regióne.
Stav, v akom sa toto prostredie nachádza je dielom generácii lesníkov, lesných robotníkov či robotníčok, ktorí ho formovali už roky a formujú do podoby v akej sa nachádza dnes.
Večne spievajú lesy
Pri príležitosti krásneho jubilea si spoločne pripomenuli aj pracovníkov, ktorí prišli pri výkone o život a zaradili sa do kategórie tých, ktorým už “večne spievajú lesy“.
Ako si samy pripomenuli, v letokruhoch organizmu lesného závodu sa nájdu aj negatívne vplyvy.
Lesníci sa často stretávajú s nepochopením zo strany širokého obyvateľstva, najmä ak ide o výrub.
„Našu prácu by som prirovnal k práci poľnohospodára. Tiež robia každoročnú žatvu. U nás takáto žatva nastáva raz za 100 rokov.“ vysvetlil Jozef Staško.
Súčasnosť v plusových číslach
V súčasnosti závod obhospodaruje 38004 ha lesa a jeho ročná ťažba predstavuje 149 392 m3. OZ v dnešnej podobe tvoria lesné správy Sečovce, Porúbka, Strážske, Ubľa, Remetské Hámre, Slanec, expedičné sklady Michalovce, Sečovce a Slanec.
„Z hľadiska ekonomického hospodárenia od r. 2010 hospodárime s kladným hospodárskym výsledkom. Za posledných 5 rokov bol dosiahnutý čistý zisk 6 217 000 eur. Podstatnú časť z toho tvoria tržby z predaja dreva, ktorého dodávky sú realizované na 97 % na slovenskom trhu,“ zhrnul riaditeľ Jozef Staško.
Celoživotná vášeň
Na akcii nechýbali ani bývalí zamestnanci, pre ktorých je les aj napriek dôchodkovému veku celoživotnou diagnózou. Ako hodnotia prácu svojich mladších kolegov?
„Podstatnú časť súčasných riadiacich pracovníkov tvoria mladšie ročníky s predpísanou odbornou kvalifikáciou, takže sú vytvorené predpoklady aj pre budúce roky obhospodarovať les podľa klasických i moderných požiadaviek spoločnosti,“ povedal Ladislav Maxim, celoživotný pracovník lesov a čerstvý držiteľ ocenenia predsedu Košického samosprávneho kraja.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín