HOROVCE. V polovici septembra (14. 9.2016) vydala obec Horovce v okrese Michalovce rozhodnutie podpísané starostom Erikom Timkom, súhlas na výrub stromov druhu topoľ na siedmich pozemkoch v katastrálnom území obce.
V tomto prípade obec je príslušný orgán štátnej správy ochrany prírody a krajiny podľa príslušného zákona o prechode niektorých kompetencií na samosprávy. Žiadosť o výrub podal Milan Karľa zo Sniny.
„Opieral som sa o Stanovisko k výrubu drevín, ktoré vydala Správa Chránenej krajinnej oblasti (CHKO) Vihorlat v Michalovciach a o Stanovisko Slovenského pozemkového fondu v Bratislave. Plne som rešpektoval všetky odporúčania, ktoré pre obec navrhovali tieto štátne inštitúcie, ide o vetrolamy, ktoré boli vysadené pred desiatkami rokov,“ povedal nám starosta obce Horovce Erik Timko.
Rúbať môžu v troch etapách
Obec vydala rozhodnutie na vykonanie výrubu v troch etapách. V prvej etape by mal žiadateľ vyrúbať 120 stromov v termíne do konca marca budúceho roku.
V druhej etape bolo povolené zoťať 125 kusov a to od októbra budúceho roku do marca 2018 a v tretej etape by malo padnúť tiež 125 stromov v mimovegetačnom období od októbra 2018 do konca marca 2019.
Aké sú parametre stromov
Na lokalite predstavujúcej vetrolamové pásy v zoskupení piatich parciel sa nachádzajú dané dreviny v týchto rozmeroch: Vo výške 130 cm boli namerané obvody pňov: od 110 cm do 280 cm, 114 kusov, od 140 do 501 cm, 58 ks, od 160 do 400 cm, 90 ks, od 160 do 360 cm, 21 ks od 160 do 240 cm, 12 ks.
Na ďalších parcelách: od 160 do 280 cm, 24 ks, od 50 do 270 cm, 51 ks.
„Dreviny sú po časovej stránke v dlhodobo prekonanej biologickej zrelosti a ohraničeného veku starnutia. Približne 60 percent drevín prekonáva vek starnutia nad 50 až 60 rokov, sú poničené poveternostnými vplyvmi, majú zlý zdravotný stav, vysychajú, prehnívajú a majú naklonenú os,“ píše v stanovisku okrem iného riaditeľ CHKO Vihorlat Ladislav Rovňák.
„Slovenský pozemkový fond Bratislava, na základe podanej žiadosti o výrub a jeho zdôvodnenia, nemá výhrady k jeho vykonaniu,“ uvádza v súhlase pre žiadateľa výrubu lesník SPF Eduard Lupták.
Avšak výkon rozhodnutia podmieňuje aj viacerými opatreniami. Okrem iného uvádza, že platnosť súhlasu na výrub drevín je jeden rok a počas platnosti nájomnej zmluvy.

Chránené vtáčie územie dostalo zásah
Podľa relevantných dokumentov to vyzerá, že „papierovo“ je všetko v najlepšom poriadku.
Avšak verejnosť najmä v obciach, ktorými vyťažené drevo odvážali, bola zdesená rozmermi guľatiny, ktorú na kamiónoch s prívesmi odvážali.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín