TREBIŠOV. V minulých dňoch mali v miestnom hoteli nezvyčajnú výzdobu. Na týždeň tu inštalovali putovnú výstavu umeleckých diel zo Slovenska i Ukrajiny zastúpených desiatimi umelcami.
Po Michalovciach bola v Trebišove v poradí druhou z celkovo desiatich prezentácií, ktoré organizuje občianske združenie (OZ) Annogallery v rámci cezhraničnej spolupráce „Partnerstvo hlinou spečatené“ dotované z finančných zdrojov Nórska, štátneho rozpočtu, ale aj vlastnej spoluúčasti OZ.
Výstava postupne putuje do ďalších miest. Po Michalovciach, Trebišove a Rožňave ju najbližšie uvidia v Levoči a v ďalších krajoch Slovenska.

Spája ich magická desiatka
„Celý tvorivý pobyt a následné prezentácie vytvorených diel spája „magická“ desiatka: 10 autorov, 10 slovenských a ukrajinských maliarov a keramikov, osobností so svojským výtvarným prejavom a výtvarným rukopisom, 10 slovenských miest, ktoré sa stanú hostiteľmi prezentácií výsledkov tvorivého pobytu. Účastníci tohto podujatia tvorili v médiu keramiky, ako aj maľby, ktorá mala dominantné zastúpenie. Rozmanitosť diel je odrazom odlišných autorských prístupov, charakterizujúcich rôznorodosť umeleckého prejavu. Výsledkom sú dekoratívne, úžitkové, voľné, komorné i monumentálne pôsobiace diela, ako aj diela s presahmi do iných výtvarných disciplín. Sú aj odrazom odlišných technologických postupov a možností,“ predstavila v súhrne hlavnú myšlienku zamerania výstavy kurátorka Dana Barnová.

Umenie prišlo za hosťom
Prítomní obdivovatelia umeleckých diel veľmi kvitovali myšlienku, že sa „putujúca“ výstava koná v netypických galerijných priestoroch, lebo tentokrát sa umenie priblížilo každodennému návštevníkovi.
Niektorí povedali nahlas, že „kým v galériách ju vidia iba návštevníci, ktorí idú diela účelovo obdivovať, v priestoroch reštaurácie sú vystavené na obdiv každému, kto sa tu zastaví aj náhodne.“
Počas výstavy sa skutočne každý pristavil či už pri obrazoch, alebo úchvatnej keramike. Ba dokonca si, aj napriek zákazu, na dielo jemne siahol.
Prekonávajú bariéry hranice
„Účelom celého projektu, ktorý sa realizuje už rok, pričom jeho správcom je Úrad Vlády SR, je zámer na prekonanie bariér cezhraničnej spolupráce. Ďalej zohľadňuje aktivity podporujúce dostupnosť informácií o umeleckých aktivitách na oboch stranách hraníc, tentokrát Slovenska a Ukrajiny. V priebehu projektu si zúčastnení partneri vymenia skúsenosti v rôznych oblastiach umeleckého zamerania, uskutočňujú sa tvorivé dielne pre deti i verejnosť, denné tábory, výmenné pobyty pre deti a školy, divadelné predstavenia, tvorivý pobyt pre umelcov, výstavy a rôzne ďalšie podujatia,“ objasnila širšie zámery Katarína Smiková, koordinátorka projektu.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín