MICHALOVCE. Po niekoľkomesačnej rekonštrukcii Moussonovho domu a parku astronomický areál Hvezdárne Michalovce sprístupnili verejnosti.
Hvezdáreň sídli vo vile maliara Zemplína Teodora Jozefa Moussona. Dom bol už dlho v zlom technickom stave.
Od júla 2015 do júna tohto roka prebiehala rekonštrukcia Moussonovho domu a parku za celkom 698 383 eur.
Z väčšej miery ju zaplatil z vlastných prostriedkov samosprávny kraj, časť vykryli eurofondy.
Z eurofondov
Nenávratný finančný príspevok z Európskeho fondu regionálneho rozvoja bol 142 908 eur.
„Košický samosprávny kraj uvoľnil zo svojho rozpočtu niečo vyše 555 000 eur, pretože okrem päťpercentného spolufinancovania musel uhradil aj náklady, ktoré Európska únia už nemohla preplatiť kvôli končiacemu sa programovému obdobiu,“ povedal Emil Ďurovčík, podpredseda Košického samosprávneho kraja.
„Mrzelo nás, v akom stave sa budova nachádzala, ale keďže to nie je náš majetok a navyše je to kultúrna pamiatka, pomáhali sme iba v rámci svojich možností,“ povedal primátor Michaloviec Viliam Zahorčák.

Bezbariérová
Rekonštrukcia zahŕňala odvlhčenie základov, zateplenie budovy, nové vonkajšie a vnútorné omietky, výmenu elektrických vodovodných a kúrenárskych vedení.
Ďalšie práce zahŕňali zaizolovanie a vydláždenie pochôdzkovej terasy, nové oplechovanie kupoly, výmenu okien, dverí a podlahy, obnovu sociálnych zariadení.
Pribudla malá šatňa aj presklený výťah, čím sa budova stala bezbariérovou.
V presklenom vestibule vznikol priestrannejší vstup. Priestory okolo hvezdárne upravili zámkovou dlažbou, trávnikom, pribudli lavičky, smetné koše, osvetlenie i nove oplotenie.
V rámci projektu bol tiež vybudovaný planetárny náučný chodník v exteriéri.
Hvezdáreň je zariadená novým nábytkom a jej zamestnanci majú radosť aj z prenosného nafukovacieho planetária, s ktorým už počas rekonštrukcie navštevovali školy v regióne s populárno-vedeckým programom.
„Prenosné planetárium má veľký úspech, používame ho už rok a je oň veľký záujem aj mimo Košického kraja,“ povedala Gabriela Kramáreková, riaditeľka Hvezdárne Michalovce.
Komfort pre všetkých
„Vďaka rekonštrukcii sme získali dôstojné priestory na náučné, ale aj kultúrne a zábavné podujatia pre rôzne vekové kategórie, klubovú a krúžkovú činnosť, premietanie filmov i tvorivé dielne,“ povedala riaditeľka.
Prehliadky nočnej oblohy, o ktoré je veľký záujem, tak už budú môcť robiť na terase na pohodlných ležadlách. V kupole pri ďalekohľade si pozorovatelia môžu oddýchnuť na sklopných sedadlách. Viacúčelová sála na poschodí aj klubovňa na prízemí poslúžia na premietanie, prednášky i pohybové aktivity.
Majú veľké plány
Pracovníci Hvezdárne Michalovce plánujú pripravovať Živé planetárium – pozorovanie nočnej oblohy na rôzne témy, ale aj environmentálne programy. Po rekonštrukcii sa im otvárajú nové možnosti.
„Už doteraz pripravovali ročne priemerne 250 akcií pre zhruba desať tisíc návštevníkov. Záujem o astronómiu tu je a my tento fakt musíme podporovať,“ myslí si Ďurovčík.
Michalovská hvezdáreň má dnes dôstojné priestory aj na komorné premietanie klubových a dokumentárnych filmov, cestopisné programy, vyučovanie hrou – pokusy z fyziky, či meditačné programy v kupole a pozorovania.
Fakty
Hvezdáreň od roku 1986 sídli v Pamätnom Moussonovom dome (dom, v ktorom žil známy maliar Zemplína Teodor Jozef Mousson), ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou.
Teodor Jozef Mousson sa narodil v roku 1887 v obci Hogyész v južnom Maďarsku v rodine, ktorá mala francúzsky pôvod.
Po štúdiách sa v rokoch 1911 až 1944 usadil v Michalovciach. Najprv učil na meštianskej škole a neskôr pôsobil ako slobodný umelec.
Posledné roky života prežil v Trenčíne, kde aj v roku 1946 zomrel.
Patril k pomerne silnej skupine výtvarníkov neslovenského pôvodu, ktorí žili na Slovensku a intenzívne sa zaoberali práve výtvarnou dokumentáciou slovenskej krajiny a jej ľudu.
Mousson s východným Slovenskom, osobitne so Zemplínom, zrástol. Sám sa považoval za naturalizovaného Zemplínčana. Všetok svoj talent venoval tomuto malému kúsku zeme.
Diela T. J. Moussona, „maliara zemplínskeho slnka a ľudu“, takmer tri desaťročia zaznamenávajúceho život a etnografické zvláštnosti tohto kraja, sa nachádzajú v mnohých slovenských a zahraničných múzeách i súkromných zbierkach.
Zdroj: KSK
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín