TREBIŠOV. Mnohí z nás sú v tomto období zástancovia zvýšeného užívania medu, ktorý dodáva energiu a zvyšuje imunitu ľudského organizmu.
Med totiž obsahuje mnoho výživových zložiek a látok.
Z rôznych kútov Slovenska prichádzajú nepriaznivé informácie, že sú oblasti, najmä v horskom prostredí, kde včelári nevytočili od včelstiev ani jednu znášku.
Priemerný rok
Inak túto situáciu posudzujú včelári z nížinných okresov Slovenska, kde majú včelstvá rôzne možnosti „potravy“ a teda i základ pre produkciu slovenského medu.
Martin Puzder, predseda Základnej organizácie Slovenského zväzu včelárov v okrese Trebišov, hodnotí uplynulý produkčný rok ako priemerný.
Rok včelára totiž začína a končí mesiacom august, kedy včelstvá si pripravujú podmienky na zazimovanie, preto je už v tomto čase predchádzajúca sezóna uzatvorená.
“Začiatok sezóny na jar tohto roku sa ukazoval u nás na Východoslovenskej nížine ako dobrý. V období, keď začal kvitnúť agát, prišlo daždivé obdobie, takže výnosy z neho neboli uspokojivé. Kvetenstvá síce neboli zničené, ale hlavná znáška bola veľmi obmedzená,“ vysvetlil priebeh sezóny.
Medovicového medu je málo
Nie je tajomstvom, že pre tvorbu medovicového medu sú dôležité vošky, ktoré tvoria jeho základ.
Puzder konštatoval, že na rozvoj vošiek v lesoch a na stromoch nebolo priaznivé počasie ani klíma, a tak medovicový med na Slovensku je nedostatkový.
Mulčujú za každú cenu?
Kriticky sa zamýšľa aj nad tvorbou medu z lúčnych kvetov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín