Agentúrny text sme nahradili autorským článkom redakcie Zemplínske noviny.
MICHALOVCE. Michalovce na slovenskej strane a Sátoraljaújhely na maďarskej chcú spoločne rozvíjať cestovný ruch v súlade so spoločnými historickými koreňmi, ale aj potrebami súčasnosti.
Výmenné aktivity by mali byť určené pre obyvateľov obidvoch miest všetkých vekových kategórií.
V rámci programu cezhraničnej spolupráce Slovenská republika – Maďarsko chcú reagovať na výzvu spoločnou žiadosťou o nenávratný finančný príspevok na projekt v oblasti kultúrnych aktivít.
Vďaka nemu by mohli zrekonštruovať budovu v centre mesta.
Zlatý býk prejde rekonštrukciou
Obsahom projektu je renovácia a vybavenie priestorov prednej časti budovy Zlatého býka, kde vznikne galéria, depozitár a priestory pre turistickú informačnú kanceláriu.
Na druhej strane hranice renovácia a vybavenie zázemia divadelných priestorov a galérie kultúrneho centra mesta Sátoraljaújhely.
Súčasťou projektu budú spoločné výmenné kultúrne aktivity vrátane inovatívnych elektronických a printových prvkov informovanosti obyvateľov oboch prihraničných regiónov.
V cene je aj smart aplikácia
„Súčasťou projektu sú naplánované výmenné podujatia – výstavy obrazov a sôch, divadelné predstavenia, ako aj smart aplikácia pre obyvateľov regiónu, ktorá bude informovať užívateľa o pripravovaných podujatiach,“ informovala Iveta Palečková, hovorkyňa michalovskej samosprávy.
Maximálna výška podpory na jeden projekt je 3 mil. eur. Mesto sa bude uchádzať o finančný príspevok 1 400 000 eur, pričom spolufinancovanie mesta je 5 % celkových oprávnených nákladov rozpočtu projektu, t. j. 70 000 eur.
Selfie miesta
V rámci druhého “Projektu v oblasti podpory cestovného ruchu a zlepšenia úrovne medziinštitucionálnej spolupráce a rozšírenia cezhraničnej spolupráce medzi občanmi“, je maximálna výška podpory na jeden projekt 500 000 eur. Michalovce by tak mohli dostať polovicu.
Štvrť milióna eur chcú využiť na vydanie publikácie o histórii regiónu a súvisiace prechádzky po opisovaných pamiatkach v publikácii, propagačné materiály o spoločnom regióne s mapou, smart aplikácia o kultúrnych, športových a spoločenských podujatiach v regióne, vyhliadky s využitím virtuálnej reality a výmenné aktivity pre rôzne vekové kategórie, ale aj selfie miesta.
Ide napríklad o dizajnové zobrazenie loga mesta (Srdce Zemplína) v centrálnej mestskej zóne, vytvorenie priestoru pre fotografiu s motívom z histórie mesta, alebo úprava iných vhodných miest vo vybraných lokalitách.
Obyvatelia, ale aj návštevníci mesta si tak budú môcť vytvoriť obľúbenú „selfie“ fotografiu s charakteristickým obrazom Michaloviec.
Z histórie
Pozlátená hlava býka na budove hotela Zlatý býk vraj podľa historika Martina Molnára nesúvisí s tým, že rodina Strömplovcov vlastnila niekoľko mäsiarstiev.
„Pani Strömplová mi rozprávala o tom, ako jej starý otec Gabriel Strömpl, veľmi zámožný človek, videl takýto hotel v jednom meste v Maďarsku. Tak sa mu zapáčil, že sa rozhodol postaviť v Michalovciach niečo podobné. A tak v rokoch 1905 – 1906 postavil túto budovu,“ hovorí.
Dole sa nachádzali spoločenské miestnosti. Konali sa tam zábavy, tancovačky, plesy. V reštaurácii na vyvýšenom pódiu hrávalo miestne ochotnícke divadlo.
„Dvojdielnu oponu pre divadelníkov namaľoval sám majster Mousson. Stratila sa. Umelec sa k býkovi chodil stravovať,“ dopĺňa Molnár.
(jo)
O budove
Budova zapísaná v ústrednom zozname pamiatkového fondu pod názvom Hotel („Zlatý býk“) bola postavená začiatkom 20. storočia.
Po 1948 objekt prešiel do štátneho vlastníctva a boli na ňom vykonané nevhodné stavebné zásahy. Aj po roku 1989 chátral, len v roku 1997 prešiel čiastočnou rekonštrukciou.
Objekt bol nevhodne využívaný napr. na predajňu potravín, mäsa a skladov, čo prispelo k schátralému stavu, nezodpovedá súčasným štandardom bezbariérovosti.
Od rekonštrukcie si mesto sľubuje výrazné zvýšenie kvality a rozšírenie poskytovaných služieb, zlepšenie kultúrneho a osvetového potenciálu Michaloviec.
Po rekonštrukcii budovy, ktorá je kultúrnou pamiatkou, má slúžiť pre rozvoj cestovného ruchu a na kultúrno-osvetové účely.
Počíta sa aj s jej debarierizáciou. Kultúrno – informačno – turistické centrum, ktoré tam bude sídliť, by malo spĺňať najvyššie európske štandardy.
ZDROJ: MESTO MICHALOVCE
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín