POZDIŠOVCE. V Pozdišovciach sa snažia zjednotiť prejavy vzťahu hliny a kultúry. Po niekoľkých desaťročiach tu opäť postavili koch – poľnú pec a pred zrakmi verejnosti v nej vypálili prvú keramiku.
Dosiaľ poslednú pozdišovskú hrnčiarsku pec (koch) postavil a používal na prelome 80. a 90. rokov hrnčiar Ján Kiselovič (1923-1992) so svojím synom, ktorý bol neoceniteľným radcom aj teraz pri budovaní nového kochu. Stavba trvala vyše mesiaca a rozhodne to stálo za to.
Z októbra r. 1416 pochádza zápis, podľa ktorého boli dvaja hrnčiari, poddaní pozdišovských pánov, zbití a okradnutí na ceste z michalovského trhu.
Okrúhle výročie podnietilo usporiadanie viacerých akcií s tematikou hrnčiarstva. Harčarske dňi v Pozdišovciach trvali celý víkend a niesli sa v duchu predstavenia spôsobu práce hrnčiarov, ale aj ich folklóru a duchovnej kultúry.

Cesta hliny
„Chceli sme spojiť rôzne aspekty 'hlinokultúry'. Koch sa stavia z tzv. valkov spájaných hlinenou maltou, náplňou pece je keramika, teda opäť hlina,“ vysvetľuje Jozef Hrabovský, etnograf Zemplínskeho múzea v Michalovciach.
Názov „Cesta hliny“ je už vymyslený dávnejšie. Ide o perspektívnu snahu zjednotiť určité body týkajúce sa vzťahu hliny a kultúry pod strešný názov, podobne ako existuje gotická cesta, železná cesta.
Výpal sa vydaril
Podujatie trvalo tri dni, pri zostavovaní sprievodného programu organizátori mysleli na všetkých.
Najväčším lákadlom boli ukážky hrnčiarskej práce v stredoveku i v súčasnosti, výpal keramiky tradičným spôsobom v poľnej peci.
Takto tu hrnčiari pracovali do 50. rokov minulého storočia, kedy bolo v obci asi 10 kochov.
Výpal sa skončil približne 80- percentným úspechom, čo Jozef Hrabovský považuje za veľmi pozitívne.
„Dosiahli sme potrebnú teplotu. Glazúra sa sprehľadnila, ale na viacerých výrobkoch sa vytvorili bublinky a farebnosť je posunutá do bledých hnedých tónov. Jednou z možností je, že sme teplotu až veľmi dlho udržiavali na maxime,“ povedal.
Tohoročné Harčarske dňi považuje len za pilotné a dúfa v jej pravidelné opakovanie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín