MICHALOVCE. V dargovských lesoch boli nedávno nájdené pozostatky dvoch vojakov. Minulý týždeň ich pochovali na michalovskom cintoríne.
Pozostatky vojakov identifikovali. Išlo o príslušníkov Červenej armády, ktorí zahynuli počas bojov na Dargove v roku 1944.
Jeden z nich bol poručík Alexander Jevdokimovič Medvedev, letec 552. bojového leteckého pluku, 227. bojovej divízie. Padol v boji 13. novembra 1944.
Druhý vojak ostal neznámy.
Dôstojná rozlúčka
V zmysle Medzivládnej dohody medzi Slovenskou republikou a Ruskou federáciou zabezpečuje v takomto prípade naše ministerstvo vnútra v spolupráci s ruským ministerstvom obrany, uloženie nájdených pozostatkov príslušníkov Červenej armády do zeme.
Mesto Michalovce postupovalo krok za krokom v súlade s splatnými dohovormi a zmluvami.
„Po získaní súhlasu z Pamiatkového úradu v Košiciach a kladnom vyjadrení ministerstva vnútra, sme pripravili pietny akt na Cintoríne Červenej armády na Hrádku,“ povedala Iveta Palečková, hovorkyňa michalovskej samosprávy.

Najväčší na Slovensku
Vojaci Červenej armády zo všetkých kútov vtedajšieho Sovietskeho zväzu zvádzali najťažšie boje v Dargovskom priesmyku.
Tí, ktorí tam padli, ale aj tí, ktorých si našla smrť pri oslobodzovaní iných slovenských území, sú pochovaní Pod Hrádkom v Michalovciach.
V 188 jednotlivých hroboch, v skupinových hroboch a v 12 hrobových poliach dnes leží takmer 18-tisíc krasnoarmejcov, vďaka čomu je tento cintorín najväčším cintorínom Červenej armády na Slovensku. Vznikol hneď po skončení 2. svetovej vojny.
„Tento cintorín je dôstojným pietnym miestom. Sme vďační tým, ktorí rozhodli o tom, že pozostatky dvoch hrdinov pochovajú práve tu,“ povedal Viliam Zahorčák, primátor Michaloviec.
Udelili pamätnú medailu
Michalovská radnica pri tejto príležitosti udelila Pamätnú medailu genmjr. Kučukimu Alexandrovičovi Giorgadzemu, ktorý bol ranený 25. novembra 1944 pri oslobodzovaní Michaloviec.
Z vážnych zdravotných dôvodov si ocenenie neprevzal osobne. Prišiel ale jeho syn, honorárny konzul Gruzínskej republiky na Slovensku.
„Môj otec mal vtedy 20 rokov. Bol ranený, ale prežil, potom mal rodinu, deti, ktoré už majú svoje deti. Dnes sme veľká a šťastná rodina. Tu leží vyše 17- tisíc mužov a žien, silných a mladých, ktorí tiež mohli mať rodiny. To je obrovská sila,“ zdôraznil Giorgadze.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín