ZEMPLÍN. Hlodavce. Ich premnoženie prináša so sebou obrovské riziko, pre človeka, aj jeho majetok. V obchodoch znehodnotia tovar, prehryzú káble elektrického vedenia. Prenášajú aj infekčné ochorenia, leptospirózu či dyzentériu.
Jediným efektívnym spôsobom regulácie populácií škodlivých hlodavcov je pravidelná celoplošná deratizácia, ak sa urobí najmenej dvakrát ročne.
Niekde to stíhajú aj viackrát, inde nepustí rozpočet.
MICHALOVCE
V srdci dolného Zemplína si veľmi dobre uvedomujú, že vykonaním deratizácie sa zamedzí vzniku a šíreniu prenosných ochorení zo zvierat na človeka, teda aké dôležité je nepodceňovať ju, lebo prítomnosť hlodavcov je naozaj nebezpečná.
V tomto roku je tu naplánovaných až osem deratizačných zásahov.
Centrum aj mestské časti
Deratizáciu verejných priestranstiev zabezpečuje magistrát prostredníctvom odbornej firmy, ktorá disponuje príslušnými povoleniami pre túto činnosť.
Nevynechávajú sa ani kanalizačné vpusty v blízkosti bytových domov, parkov a sídliskových plôch nielen v centre, ale aj v iných častiach mesta, ako sú Stráňany, Močarany, Topoľany a Vrbovec.
Operatívne do 48 hodín
V meste sa deratizuje priebežne mesačných intervaloch, a to v období od apríla do decembra.
„V prípade zvýšeného výskytu hlodavcov – potkanov, a to či už v blízkosti bytového domu na sídlisku, prípadne na verejnom priestranstve, vieme deratizačný zásah zabezpečiť do 48 hodín od nahlásenia,“ vysvetlila Iveta Palečková, hovorkyňa Mestského úradu v Michalovciach.
Deratizujte aj vo vlastnom
O verejné priestranstvá sa postará mesto. Vo svojom si ju musí zabezpečiť majiteľ sám.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín