MICHALOVCE. Nemajte strach z abstraktného umenia, lebo mu nerozumiete. Obrazy majú na človeka vplývať, vyvolávať emóciu, odkázal všetkým, ktorí sa prišli pozrieť na jeho výstavu Peter Horvát.
Výstava v Zemplínskom osvetovom stredisku v Michalovciach predstavovala diela s prevažne meditatívnym charakterom, prierez tvorby z posledných rokov.
O svete a svetle v ňom, bez ktorého by nebolo naše vnímanie a videnie okolitého úplné. Autor vystavoval obrazy, fotografie a videá.
Domov sa raz vrátim
Peter sa narodil v Humennom, žije a pracuje v Michalovciach.
„Doteraz som mal len dve výstavy v Humennom, všelikde inde, najčastejšie práve tu v Michalovciach, ale verím, že do svojho rodiska sa raz aj so svojimi obrazmi, alebo aj fotkami vrátim,“ hovorí.
Popri umeleckej tvorbe sa venuje aj lietaniu na paraglidingovom padákovom klzáku. „V tomto smere som ťažký závislák, ktorý sa nechce liečiť a dúfam, že mi to vydrží čo najdlhšie.“
Tu sa to začalo
Spočiatku chodieval na dedinu k starým rodičom do Zubného. Z mestského chlapca sa stal vidiečan, keď sa s rodičmi natrvalo presťahoval do Koškoviec.
Po absolvovaní humenského gymnázia a Vysokej školy technickej, strojníckej fakulty v Košiciach, ho osud poháňaný láskou zavial do rázovitej stredoslovenskej horehronskej obce Pohorelá.
„Tam sa zrodil aj môj veľký koníček maľovania obrazov na ľanové plátno, ktoré častokrát ležalo v skrini nevyužité. A tak vďaka daru od Boha vylepšovať toto plátno nejakými mojimi obrazovými výtvormi, pokračujem v tomto hobby až doteraz,“ prezrádza.
Neošúchané, neokukané
„Je to aj o koreňoch, spomienkach a návratoch, rodinných a priateľských väzbách, o pocitoch, o nenápadných, ale dôležitých veciach skrytých pre prvotný vnem,“ povedala o výstave jej kurátorka, historička Dana Barnová.
„Používam svoj vlastný štýl výtvarného vyjadrovania, ktorý sa neustále vyvíja skúšaním rôznych známych techník a ich kombináciou,“ prezrádza autor – samouk. Niekedy pri nevydarených pokusoch o ich zvládnutie vzniká technika nová. Tento proces sa nikdy nekončí, preto mu prináša vždy niečo nové a zaujímavé. Z materiálov najviac používa olej, akryl, maľujem na plátno, alebo na sololit.“
„Z diel Petra Horváta vyžaruje pokoj, viera, pokora i nádej,“ hovorí kurátorka.
Nepotrebujete im rozumieť, len vnímajte
„Chcem, aby sa ľudia neľakali abstraktného umenia, že mu nerozumejú, ale naopak, aby pochopili, že obrazy na človeka predovšetkým vplývajú. Výsledkom má byť pocit, a ten je pre každého iný,“ vysvetľuje Peter a zároveň tým dáva odpoveď na otázku, prečo tentokrát neoznačil jednotlivé obrazy názvom, aj keď ho každý samozrejme má.
„Ak sa na neho pozriete v rôznom citovom rozpoložení, v rôznych časoch, situáciách, dokážete tam vidieť vždy niečo iné,“ myslí si a vysvetľuje, že obraz s človekom komunikuje, rozpráva sa, ukazuje mu tvár jeho samého v danej dobe, mieste, rozpoložení. „Stáva sa niečím iným, ako len interiérovým doplnkom, a to je jeho pravý účel.“
Nebojte sa maľovať
Horvát nielenže v umení našiel sám seba, ale ponúka recept aj iným.
„Chcem, aby ľudia skúsili tiež niečo namaľovať, čokoľvek. Nemusia maľovať krásne, alebo presne podľa naučených techník, to nie je účelom tvorby.“
Podľa neho je dôležité, aby ste sa cítili pri tejto činnosti lepšie, uvoľnenejšie, aby ste relaxovali, ale hlavne pochopili, že vedieť maľovať vôbec neznamená vedieť pekne maľovať, ale maľovať tak, aby vám to prinášalo radosť.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín