TREBIŠOV. V piatok večer vyhodnotili 24. ročník Celoštátneho festivalu divadelných hier s dedinskou tematikou, ktorý sa konal v Trebišove.
S podporou Mesta Trebišov bolo organizátorom Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína a ZO Zväzu divadelných ochotníkov Slovenska v Trebišove.
Zo 17 amatérskych divadiel na túto súťažnú prehliadku postúpilo osem súborov, ktoré sa tu s naštudovanými dielami predstavili počas dvoch dní.
Predseda poroty Miron Pukan povedal, že hodnotili predovšetkým dramatický text, jeho inscenačné kvality, dramaturgické spracovanie textu do inscenačnej podoby a režijnú koncepciu vo všetkých zložkách divadelnej syntézy a, samozrejme, aj hereckú tvorbu.
Po každom predstavení mala trojčlenná porota plné ruky práce, pretože hneď posudzovala celú škálu pozitív i negatív v predvedených scénach, aj prístup dramaturgie a režiséra, či zvládnutie jednotlivých stvárnených postáv amatérskymi hercami.

Organizátorom patrí tiež ocenenie
Miron Pukan vysoko hodnotil organizátorov za dlhoročné udržanie si štandardnej úrovne a úlohy pri organizovaní významného celoštátneho podujatia.
Až do záverečného predstavenia vládlo medzi účinkujúcimi poriadne napätie.
Ako posledný kus pred vyhlásením konečných výsledkov uviedli amatérski herci divadelného súboru Janka Borodáča z Plechotíc hru Záveje od Vladimíra Hurbana Vladimírova.
Už názov hry, aj celá koncepcia vypovedá nielen o snehových závejoch ako zábrane na poliach a cestách, ale vyjadruje aj negatívne zábrany v medziľudských vzťahoch, ktoré vyvrcholia v rodinnú tragédiu.

Presvedčila poctivá interpretácia
Po predstavení porota, ktorú okrem Mirona Pukana tvorili Alžbeta Verešpejová, Peter Karpinský a Ľubica Tkáčová, hodnotila celkový umelecký zážitok a dojem na diváka.
Avšak použila svoje odborné kritéria. Možno povedať, že prevažovali pozitíva.
Konštatovala, že krutý diktát majetku a celkovo krutosť, ktorá zo scenára a scény vôbec plynulá sa v mnohom vyskytuje aj dnes a je častokrát pravdivá.
Herci sa snažili autenticky zahrať svoje postavy. Vyslovila aj mienku, že interpretácia bola v mnohom poctivá a evidentne vystihla hlavnú myšlienku a poslanie diela.
Kvitovala čistotu slovenčiny, ktorá v ušiach rezonovala o to viac, že súbor pôsobí na východnom Slovensku, kde akcenty nárečia nebývajú zriedkavé.
Režisér divadla Jozef Novák spätne prejavil vďaku za odborný hĺbkový rozbor predvedenej hry, pretože súbor posúva ku kvalitnejším hereckým prejavom. A to ešte ani netušil, čo ich čaká.

Prvé tri ceny ostávajú na východe
Ukazuje sa, že divadelná šťastena je vrtkavá. Na návrh odbornej poroty udelili všetkým diplomy za účasť.
Individuálne ocenenia získali: za ženský herecký výkon Barbora Bolekova v inscenácii Strašidlo (NOS Námestovo), za mužský herecký výkon Marian Lacko v inscenácii Žobráci (Divadlo Havran Rimavská Sobota). Kapela Spod Budatína za hudobnú zložku v hre Strašidlo.
Prvé tri ceny získali súbory z východného Slovenska. Najvyššie ocenenie zo súborov si odnieslo DS Janka Borodáča z Plechotíc za inscenáciu hry Záveje.
Na druhom mieste ocenili DOS Ondava zo Stropkova za inscenáciu hry Jana Chalupku Všetko naopak.
Bronz získali herci DS KĽUD v Kladzanoch za hru Jozefa Jenča Jou, paňe Bože!



Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín