TREBIŠOV. Zdá sa, že varovania a opatrenia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Trebišove dostatočne nezaberajú.
Za september lekári nahlásili ďalších 58 nových ochorení hepatitídy typu A u obyvateľov okresu Trebišov, čo je zo stotisíc 54,43 obyvateľa.
Oproti mesiacu august sa počet chorých za september zvýšil o 11 prípadov.
Aktuálne hlásené ochorenia sa vyskytujú predovšetkým v obciach v okolí mesta Sečovce, kde platí zákaz hromadných podujatí už od 9. septembra. RÚVZ v Trebišove tu nariadil tento zákaz na obdobie jedného inkubačného času, teda 50 dní.

Ani deti nie sú ušetrené
„Z celkového počtu ochorení na hepatitídu významnú skupinu tvoria deti predškolského veku a to v počte 22,“ uviedla riaditeľka RÚVZ v Trebišove Terézia Konevičová: „Vzhľadom na vývoj epidemiologickej situácie sme preto od 5. októbra rozhodli o nariadení protiepidemických opatrení verejnou vyhláškou zákazu hromadných podujatí v siedmich obciach. Spadajú sem obce Hrčeľ, Brezina, Veľké Ozorovce, Kuzmice, Stanča, Plechotice a Nižný Žipov.“
RÚVZ v Trebišove sleduje situáciu veľmi dôkladne a zároveň už má aj analýzu doterajšieho vývoja za posledné týždne.
Vo vyššie spomínaných obciach, plus mesta Sečovce a časti Nový Majer v Trebišove bolo na túto chorobu špinavých rúk chorých 28 mužov a 30 žien.
Priemerný vek všetkých je 17,3 roka. Minimálny vek je 1 rok a maximálny 67 rokov.
Počet nakazených do 2 rokov bol 8, od 3 do 5 rokov 14 a vo veku do 14 rokov bolo nakazených 37 ľudí.

Nepodceňovať osobnú hygienu
Hygienici zdôrazňujú, že faktorom prenosu tohto vírusového ochorenia bol prenos kontaminovanými rukami.
K nákazám dochádzalo opäť najmä pri kontaktoch v rodinných kruhoch, s priateľmi a pravdepodobne v niektorých prípadoch aj cestou kontaktných plôch na verejných priestranstvách s vysokým pohybom osôb.
Preto odborníci na vírusové ochorenie opäť dôrazne apelujú na zvýšenú pozornosť pri uplatňovaní hygienických návykov najmä v domácnostiach a v osobnej hygiene.
V uplynulom mesiaci sa prejavil najmä začiatok nového školského roka, návrat detí, žiakov a študentov do školských zariadení.
Opäť bol rozhodujúcim rizikovým faktorom nízky hygienický štandard bývania a osobnej hygieny.

Hypermarkety nie sú mimo „hry“
„Pri vyšetrovaní prípadov nových ochorení sme ako jeden zo spoločných menovateľov u chorých zistili nakupovanie v hypermarketoch. V jednotlivých ohniskách následne dochádzalo k prenosu ochorení úzkym rodinným kontaktom, alebo opakovaným kontaktom s priateľmi a širšou rodinou. Prenos ochorenia v školských zariadeniach nebol doteraz zistený,“ zhodnotila okresná hygienička Terézia Konevičová.
RÚVZ v Trebišove nariadil preto aj iné konkrétne opatrenia na zabránenie šírenia nákazy. Avšak stále to závisí od samotných ľudí, aby nepodceňovali hygienické návyky a boli opatrnejší.

Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín