MICHALOVCE. Uplynulé týždne boli pre infekčné oddelenie michalovskej nemocnice zaťažkávacia skúška.
Prípadov ochorení na žltačku v Sobranciach za posledný týždeň nepribudlo, rozšírila sa ale aj v Trebišove, jeden prípad sa objavil aj v Ubli (okres Snina).
Všetkých pacientov hospitalizujú práve v Michalovciach.
Zariadenie sa v relatívne krátkom čase muselo vysporiadať s pacientmi z dvoch okresov. Kapacity oddelenia boli naplno využité, chorých posielali do Košíc a Prešova.
Spádová pre celý Zemplín
Už pár rokov infekčné oddelenie nezaznamenalo takú aktivitu ako v posledných dvoch mesiacoch, kedy sa na Zemplíne objavili prípady infekčnej žltačky.
Vzhľadom na dlhú inkubačnú dobu ochorenia, až do 50 dní, sa ešte stále objavujú nové prípady.
„Infektologické oddelenie je spádové pre celú oblasť Zemplína. Počas posledných týždňov s vypätím všetkých síl a kapacít je súčasťou boja proti epidémii hepatitídy a snaží sa pomôcť obrovskému množstvu pacientov postihnutým týmto infekčným ochorením,“ vysvetlil situáciu hovorca nemocnice Tomáš Kráľ.
Skúška ohňom
Personál má za sebou zopár krušných dní. Plná obsadenosť a medzi pacientmi aj takí, ktorí sa nechcú prispôsobiť nemocničnému režimu. Aj to je realita týchto dní.
„Spoločné toalety pre mužov a ženy. Odlišovali ich len nálepky na dverách, dve toalety pre mužov, dve pre ženy. Chýbali sprchy. K dispozícii bola len jedna na poschodí,“ opisuje svoje dojmy Tatiana.
Riešením nepríjemnej situácie bolo, že si pacienti priplatili za nadštandardnú izbu. „Na oddelení boli aj neprispôsobiví pacienti a návšteva toalety po nich neprichádzala do úvahy,“ pokračuje.
Aj zdravotnícky personál sa dennodenne stretáva s neprekonateľnými rozdielmi vyplývajúcimi z odlišností kultúr a s nedostatočnými, ba až žiadnymi hygienickými návykmi.
Oddelenie je preplnené
Niektorým chýbala lepšia vybavenosť izieb.
„Ľudia ležali na 4, 5 a 6 lôžkových izbách. Okrem malého stolíka pri posteli chýbal určite aspoň minimálny úložný priestor. Všetky veci som mal v kufri pod posteľou,“ vysvetľuje Marcel.
Toto oddelenie je uzavreté, pacienti ho nemôžu svojvoľne opustiť a spríjemniť si tak pobyt napríklad prechádzkou v parku.
„Je veľmi potrebné, aby najmä v takýchto kritických obdobiach aj samotní pacienti prejavovali vyššiu mieru pochopenia a trpezlivosti,“ prízvukuje Tomáš Kráľ.

Infekčné budú rekonštruovať
„Keď som budovu videl zvonku, očakával som niečo podobné aj vo vnútri.“ poznamenal pacient Marcel.
Pacienti by uvítali, ak by všetky izby vyzerali tak ako nadštandard, pretože by to podľa ich slov uľahčilo život pacientom a aj personálu, keďže sú prispôsobené tak, že sa ľahšie udržujú v čistote.
Podľa vyjadrení nemocnice je v budúcom roku naplánovaná rekonštrukcia vnútorných priestorov oddelenia, po ktorej by malo dôjsť k ďalšiemu zvýšeniu hygienického štandardu.
Po odchode z nemocnice sa liečba nekončí
Priemerná dĺžka hospitalizácie pri tejto diagnóze je osem až desať dní. Pacienti štandardne odchádzajú z nemocnice s prepúšťacou správou, poučení o diéte a liečbe, čo potvrdzujú svojim podpisom pri jej preberaní.
Následne ich ďalej sledujú v rámci kontrol v infekčnej ambulancii a to spravidla až do 1 roka po prepustení.
Tatiana si myslí, že z nemocnice odišla nedostatočne informovaná.
„Normálne som chodila vonku, medzi ľudí. Netušila som, že to môžem mať 30 dní v sebe, tak by som mala byť aspoň 30 dní v izolácii,“ myslí si a zdôrazňuje, že jej tiež chýbali informácie o diéte. „Dennodenne sú na oddelení vizity, ktoré vedú lekári alebo primár. Počas nich sa pacienti môžu pýtať aj na otázky týkajúce sa ochorenia a personál im vždy ochotne odpovie,“ vysvetľuje Kráľ.
Podľa jeho ďalších slov, okrem zdravotných sestier je denne k dispozícii aj vrchná sestra, ktorá osobitne s pacientmi komunikuje a rieši s nimi prípadné požiadavky týkajúce sa ošetrovateľskej starostlivosti, celkového komfortu, stravovania a iné.

Opatrenie
Na Zemplíne sa nezamestnaní pre žltačku nemusia hlásiť na Úrade práce až do polovice októbra.
Úrad práce, sociálnych vecí a rodiny Michalovce prijal opatrenie, ktorým od pondelka 26. septembra do 16. októbra pozastavil povinnosť preukazovania hľadania si zamestnania a ďalších kontaktov s uchádzačmi o zamestnanie na úradoch práce Michalovce, Sobrance a Veľké Kapušany.
Opatrenie bolo vydané na základe odporúčania regionálnej hygieničky Janky Staškovej v súvislosti s výskytom ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (VHA) v okrese Michalovce a Sobrance.
(mima)
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníkov Sme a Korzár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín