POZDIŠOVCE. Výpal keramiky tradičným spôsobom v poľnej peci, tzv. kochu je súčasťou histórie hrnčiarstva v Pozdišovciach. V rámci podujatia Harčarske dňi sa môžu návštevníci vrátiť v čase.
"Chceme si aj my, mladšia generácia pozrieť takýto výpal drevom, ako sa líšia výsledky od vypaľovania v elektrickej peci," vysvetlil etnograf Zemplínskeho múzea v Michalovciach Jozef Hrabovský.
Starý pracovný spôsob vypaľovania keramiky používali hrnčiari v Pozdišovciach do 60. rokov minulého storočia, kedy bolo v obci približne desať kochov.
Posledný postavila rodina Kyselovičová, ktorá ho prevádzkovala do roku 1992. Nový koch, ktorý bol v Pozdišovciach postavený pri príležitosti 600. výročia prvej písomnej zmienky o hrnčiarstve v obci, bude k dispozícii aj verejnosti.

Vyskúšajte vytáčanie na kruhu
Pozdišovská keramika je typická tmavým podkladom a karičkovým vzorom. Ten je ale relatívne nový, privezený do obce v roku 1947 profesorkou Júliou Horovou. Ľudoví hrnčiari vyrábajúci dovtedy keramiku vo svojich domácnostiach používali najčastejšie rastlinné motívy.
Harčarske dňi pokračujú aj dnes kultúrnym programom, v ktorom sa predstaví hrnčiarsky folklór.
"V nedeľu, počas Slávnosti hliny si ľudia budú môcť vyskúšať vytáčanie na kruhu, výkop hliny, ale aj maľovanie krčahov," vysvetlil Hrabovský s tým, že program začne symbolicky o 14.16 h.
Akcia Harčarske dňi je podporená z verejných zdrojov Fondu na podporu umenia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín