ZEMPLÍNSKA ŠÍRAVA. Mestská organizácia Slovenského rybárskeho zväzu Michalovce v spolupráci s užívateľom revíru vodnej nádrže Zemplínska šírava Radou Žilina usporadúva v týchto dňoch medzinárodné preteky v love kaprov.
Podmienky lovu mierne sťažuje zvýšená hladina vody.
V Paľkove sa už v piatok zišli športoví rybári zo Slovenska, Čiech a Poľska na 8. ročníku Zemplínskeho kapra, podľa viacerých účastníkov na najlepšie organizovanej a najférovejšej súťaži v rámci Európy.
Naplno súťažiť sa začalo v nedeľu 18. 9. ráno s odbitím šiestej hodiny rannej. Loviť sa bude bez prestávky, 24 hodín denne, až do ôsmej rána v sobotu.
V tímoch sú aj štyri ženy
Spusteniu predchádzal úvodný ceremoniál, sľub rybárov i rozhodcov a rozlosovanie stanovíšť na lovných miestach, ktorých je celkom šesť.
Kapry sa počas súťaže lovia v prímestskej oblasti, na Kamenci, Klokočove, Paľkove, Zalužiciach, Lúčkach a Hôrke. V 44 tímoch sú aj štyri ženy.
„Aby ste si dobre zachytali a užili si rybárskeho práva,“ zaželal súťažiacim prezident Slovenského rybárskeho zväzu Rudolf Boroš.
Chyť a pusť
Súťažia dvojčlenné pretekárske družstvá s možnosťou tretieho člena asistenta. Započítavajú sa kapry vážiace štyri a viac kilogramov.
„Okamžite po ulovení bodovanej ryby musí byť úlovok nahlásený rozhodcovi. Ten ju odváži, zdokumentuje a zapíše do úlovkovej listiny. Pod jeho dohľadom musí byť ryba pustená späť do vody,“ vysvetľuje Vladimír Šaffa, predseda Mestskej organizácie SRZ Michalovce.
Pri konečnom hodnotení sa bude počítať súčet hmotnosti všetkých ulovených rýb v čase pretekov. Pri rovnosti hmotností rozhoduje, kto ulovil viac rýb, koľko vážila najťažšia a napokon žreb. Oceňujú sa aj čiastočné a individuálne úspechy.

Takmer pol tony rýb
Historicky najúspešnejším tímom v počte chytených rýb, navážených kilogramov i najväčšieho úlovku, je český Jet fish.
„ Áno. Pred dvomi rokmi. Už si to nepamätám presne, ale bolo to vyše 407 kíl, rýb sme mali asi 57 a jeden úlovok mal tesne nad 25 kíl,“ hovorí Jarda Těšínský a zdôrazňuje, že veľa záleží na žrebe, ten vo veľkej miere rozhoduje o úspechu v súťaži.
Jarda chodieva na jeden, maximálne dva preteky ročne. Zemplínskeho kapra ale určite nechce vynechať.
„Toto je podľa mňa top pretek v Európe, čo sa týka organizácie a férovosti. Sú tu skvelí ľudia a potom tu už človek nechodí ani tak kvôli súťaženiu, ako kvôli atmosfére,“ zdôrazňuje.
Ryba ide na celej Šírave
Každý rok má svoje stabilné miesto v zostave rozhodcov aj Humenčan Jaroslav Horňák.
„Je to naozaj veľmi náročné. Aj pre rybárov, aj pre rozhodcov. Chytá sa naozaj deň a noc, bez prestávky,“ hovorí Jaro, ktorý sám už vyše 40 rokov rybárči, ale v tejto úlohe je tiež spokojný.
„Tu sa nedá klamať, tu sa nedá uplatiť rozhodcu, ani nejako zmanipulovať výsledok. Platia tu naozaj veľmi prísne pravidlá počnúc opustením stanovišťa a končiac prijímaním návštev. Všetko veľmi dôsledne kontrolujeme. Záleží nám na tom, aby sa hralo fair play a aby si Zemplínsky kapor aj do ďalších ročníkov zachoval značku férovej súťaže,“ zdôrazňuje Horňák, ktorý už v prvý deň predpovedal súťaži úspech.
„Ryba ide na celej Šírave, bude to zaujímavé, očakávam kapitálne úlovky.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín