BRATISLAVA, ELBRUS. Zdolať najvyššiu horu Európy sa Adrián rozhodol v rámci komerčnej 11-člennej expedície vedenej horským vodcom Miroslavom Hradom, ktorý viedol úspešne expedície vo všetkých významných pohoriach sveta vrátane Himalájí.
Skupinu tvorili desiati Česi a Medzilaborčan žijúci v Bratislave, Adrián Michniewicz. Pôvodne mal ísť aj jeho starší brat, ale kvôli zlomenine kľúčnej kosti mesiac pred odchodom zrušil svoju účasť.
Elbrus – jednoduchý kopec, ktorý zabíja
„Elbrus je najvyšší vrch pohoria Kaukaz a zároveň najvyšší vrch Európy, aj keď sa o tom vedú spory. Francúzi tlačia na to, aby ním bol Mont Blanc. Aj preto idem koncom augusta pod vedením horského vodcu Vlada Štrbu, člena expedície Everest Hard Way, pokúsiť sa aj o vrchol Mont Blancu,“ prezradil svoje plány ešte pred cestou.
Elbrus je neaktívny stratovulkán s dvomi centrami, západný štít 5 642 m, východný 5 621 m, je pokrytý ľadovcami a trvalým snehom, preto sú na jeho zdolanie potrebné stúpacie železá, tzv. „mačky“.
„Je to relatívne jednoduchý kopec, ale v kombinácii jeho podcenenia a náhlej zmeny počasia vie zabíjať. V roku 2003 zamrzli pod vrcholom štyria Česi, ktorých našli, keď hľadali nezvestného Poliaka,“ vysvetľuje.
D1 do Žiliny
„Čo do techniky lezenia, je to „D1-tka do Žiliny“ kde do cca 4500 m nad morom jazdí ratrak či snežný skúter. Jediné exponované miesto je v traverze do sedla oboch vrcholov, jeho skutočná náročnosť spočíva v nadmorskej výške a v dĺžke z BaseCampu na vrchol. Odtiaľ je to cez 10 kilometrov, pričom musíš prekonať 1900 výškových metrov, pričom treba počítať s tým, že celkový čas výstupu, resp. zostupu môže ľahko presiahnuť 12 hodín.“
Teplotný rozdiel aj 40 stupňov Celzia
Ako ďalej hovorí Adrián, výstup sa začína v noci, kedy teplota môže klesnúť pod -20 stupňov Celzia, a naopak, keď sa začína zostup (+/- okolo obeda), teplomer môže ukazovať viac ako +20 stupňov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín