TREBIŠOV. Už niekoľko dní medzi obyvateľmi okresu Trebišov rezonuje správa, že sa šíri žltačka.
O stanovisko sme preto požiadali Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Trebišove.
"Na území okresu Trebišov je od lekárov hlásený zvýšený výskyt ochorení na vírusovú hepatitídu typu A (na žltačku typu A - VHA). V júli nám nahlásili 65 ochorení - Sečovce (osada), Sečovce (mesto), Čerhov, Hriadky, Kašov, Hrčeľ, Sirník, Trebišov (Nový Majer), Trebišov (mesto), Veľké Ozorovce, Vojčice, Zemplínska Nová Ves, Zemplínska Teplica. V auguste došlo k poklesu ochorení, nové nám nahlásili už len 47 prípadov - Brezina, Dvorianky, Hriadky, Kazimír, Kuzmice, Lastovce, Nižný Žipov, Sečovce, Trebišov (mesto), Trebišov (Nový Majer), Veľké Ozorovce, Zemplínska Nová Ves, Zemplínske Teplica. Veľká časť ochorení je zistená na základe nariadeného lekárskeho dohľadu , ktorý je súčasťou protiepidemických opatrení,“ odpovedala nám Lucia Demesová, zástupkyňa regionálnej hygieničky.
Dôsledok pohybu obyvateľov
Ďalej potvrdila, že ochorenia sa vyskytujú predovšetkým v prostredí nízkeho hygienického štandardu bývania a v menšej miere aj v štandardnom hygienickom prostredí.
Zvýšený výskyt ochorení na žltačku typu A na určitom území sa cyklicky opakuje v 5- až 8-ročných intervaloch.
Je to aj v dôsledku prirodzeného pohybu obyvateľstva z okolitých okresov, kde bol a v súčasnosti pokračuje zvýšený výskyt.
V súčasnosti je chorobnosť na žltačku typu A v územnej pôsobnosti RÚVZ Trebišov porovnateľná s chorobnosťou na žltačku typu A v územnej pôsobnosti RÚVZ Michalovce.
V ohniskách nákazy sa vykonávajú epidemiologické vyšetrenia a nariaďujú sa relevantné protiepidemické opatrenia.
Na pracoviskách s výskytom VHA prebiehala úzka komunikácia so zamestnávateľmi, nariaďujú sa potrebné protiepidemické opatrenia.
Rovnako sa postupuje aj v školských zariadeniach. Vykonáva sa štátny zdravotný dozor, ktorý sleduje a kontroluje plnenie nariadení protiepidemických opatrení.
Pozor na kontaminované ruky
"Pri epidemiologickom vyšetrovaní ohnísk nákazy bol zistený ako rozhodujúci faktor prenos kontaminovanými rukami. K prenosu ochorení dochádzalo pri kontaktoch v rodinných kruhoch, pri kontakte s priateľmi a pravdepodobne v niektorých prípadoch cestou častých kontaktných plôch na verejných priestranstvách s vysokým pohybom osôb. V letnom období sa pri prenose uplatňovali aj zhoršené podmienky pre hygienu rúk na výletoch, záhradných oslavách a stretnutiach,“ podotkla Lucia Demesová.
Zdôraznila, že bol vykonaný štátny zdravotný dozor a odber vzoriek pitnej vody z verejných studní prevádzkovaných obcami v dvoch ohniskách nákazy. Voda z týchto studní nebola potvrdená ako spoločný faktor prenosu.
V auguste, počas dovoleniek a rôznych rodinných stretnutí, bol opäť zvýšený pohyb obyvateľov), naďalej sa však ako rozhodujúci rizikový faktor zistil nízky hygienický štandard bývania a osobnej hygieny.
V prvom augustovom týždni bolo na RÚVZ v Trebišove pracovné stretnutie s prevádzkovateľmi najväčších potravinárskych zariadení, kde im vysvetlili potrebu preventívnych protiepidemických opatrení vo vzťahu k zamestnancom a zákazníkom.
Okrem iného upozornili na potrebu častejšej a účinnejšej dezinfekcie kontaktných plôch, ktorých sa dotýkajú zákazníci aj zamestnanci, vrátane nákupných košíkov.
Inkubačná doba až 50 dní
Pre zamedzenie ďalšieho šírenia prenosného ochorenia RÚVZ v Trebišove rozhodol o nariadení zákazu organizovania hromadných podujatí v meste Sečovce na dobu jedného inkubačného času ochorenia, teda na 50 dní.
Okrem toho boli všetky obce a mestá s výskytom ochorení na žltačku typu A informované listom o výskyte ochorení a poskytli im informácie o potrebných preventívnych opatreniach.
Rovnakým spôsobom hygienici usmerňujú aj potravinárske prevádzky, Slovenskú poštu, Úrad práce a podobne.
RÚVZ poskytuje rôzne informácie týkajúce sa tejto choroby aj na svojej internetovej stránke.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín