KRÁĽOVSKÝ CHLMEC. Ľudia, pamiatky a príroda spred sto rokov z oblasti Medzibodrožia ožívajú na premiérovej fotovýstave, ktorú v piatok otvorili v Kráľovskom Chlmci.
Vzácny súbor historických fotografií v minulosti vytvoril farár v obci Rad (okres Trebišov) Béla (Vojtech) Petrik.
Digitalizovali sklenené negatívy
Viac ako 400 nájdených sklenených negatívov prešlo v uplynulých mesiacoch procesom obnovy a digitalizácie.
Vyvrcholením projektu záchrany a sprístupnenia snímok je séria fotovýstav. Výber troch desiatok fotografií prezentuje to najlepšie z dochovanej dokumentárnej i umeleckej fotografickej tvorby autora.
Pod názvom "Pamäť na skle - fotograf Béla Petrik (1888-1971) a kultúrne dedičstvo Medzibodrožia" ich na úvod môžu návštevníci vidieť v Regionálnej muzeálnej expozícii Jozefa Mailátha v Kráľovskom Chlmci.
Ide o súčasť sprievodných podujatí Medzibodrožského kultúrneho festivalu, ktorý sa začal v piatok.
Výstava bude aj v Košiciach
"Výstava sa potom v novembri presunie do Košíc do Dominikánskeho kultúrneho centra Veritas a paralelne v Bratislave bude výstava od 5. novembra v kaplnke kostola františkánov súčasťou Mesiaca fotografie," uviedol Juraj Gembický z Krajského pamiatkového úradu (KPÚ) v Košiciach.
Petrikova fotografická pozostalosť sa zachovala na rímskokatolíckej fare v Rade. Autor vytvoril snímky v rokoch 1906-1938.
Zachytával obrazy prírody, pamiatok, ľudí - od jednoduchých až po šľachticov, ale aj prírodné pohromy ako boli záplavy. Unikátnu pozostalosť našiel súčasný správca radskej fary, kňaz Roland Böőr.
Na projekte sa podieľalo viacero inštitúcií a odborníkov vrátane KPÚ, Fakulty umení Technickej univerzity Košice (TUKE) či Slovenského národného archívu (SNA).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín