ZEMPLÍN. Arcidiecézna charita Košice sa v rámci Slovenskej katolíckej charity v uplynulých týždňoch podieľala na distribúcii potravinových balíkov pre 10 okresov – Košice II, Košice III, Košice IV, Prešov, Sabinov, Michalovce, Sobrance, Vranov nad Topľou, Stropkov a Snina.
Celkovo zabezpečila doručenie približne 20-tisíc balíkov takmer 9 tisícom konečných príjemcom vrátane viacpočetných rodín vo vyše 370 obciach, mestských častiach a mestách.
Určené najodkázanejším občanom
S distribúciou poverené organizácie začali 21. júla, v najpočetnejších okresoch, teda Prešov, Michalovce, Vranov nad Topľou mali skončiť 24. augusta.
„Balíčky s váhou 13,5 kg s 21 druhmi trvanlivých potravín boli určené najodkázanejším občanom podľa kritérií stanovených v operačnom programe potravinovej a základnej materiálnej pomoci v rámci Opatrenia č. 1 Fondu európskej pomoci,“ vysvetlil Marián Krajňák z Arcidiecéznej charity Košice.
Pretože niektorí ľudia spĺňajúci kritériá pre poskytnutie tejto formy pomoci nemajú ani vhodné podmienky na prípravu teplého jedla, boli do potravinových balíčkov pridané aj potraviny, ktoré si nevyžadujú ďalšiu tepelnú úpravu, prípadne náročný proces spracovania.
Za peniaze z Únie
Fond európskej pomoci pre najodkázanejšie osoby (FEAD) vznikol v marci 2014 s hlavným cieľom prelomiť začarovaný kruh chudoby.
Podľa údajov z roku z 2013 bolo v Slovenskej republike ohrozených rizikom chudoby alebo sociálneho vylúčenia takmer 20 % populácie, t. j. 1 069 987 osôb. Najčastejšie ide o neúplné rodiny s deťmi, rodiny s viac ako tromi deťmi, ale aj jednotlivcov.
Z hľadiska vekového rozdelenia sú najrizikovejšou skupinou deti vo veku 0-17.
Kto má nárok a kto nie
Hovorkyňa Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny Jana Lukáčová vysvetlila, že zdrojovou databázou pre výber konečných príjemcov sú pravidelne aktualizované administratívne údaje Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny.
Kto splnil stanovené podmienky, mal nárok na 1 potravinový balíček. Rodina s 1 – 2 nezaopatrenými deťmi na 2 potravinové balíčky, s počtom detí sa navyšoval aj počet balíčkov, maximálne ale mohla jedna rodina dostať 4.
Potravinová pomoc bola doručená 49 349 konečným príjemcom. Vo všetkých mestách a obciach Slovenska bolo rozdaných 103 259 kusov potravinových balíčkov.
Chceli sa podeliť aj s málom
Začali tak, ako všade inde, skončili 18. augusta.
„V 1. vlne distribúcie potravinových balíkov sme v okrese Michalovce rozdistribuovali 3 780 ks balíkov pre 1 798 konečných príjemcov a v okrese Sobrance 960 ks balíkov pre 462 konečných príjemcov,“ hovorí Marta Stanková z michalovského pracoviska Arcidiecéznej charity Košice.
Podľa jej slov ľudia reagovali rôzne, niektorí boli milo prekvapení a v podstate prevažovali reakcie pozitívne.
„V dvoch prípadoch sa nám stalo, že ten, kto mal na balíček nárok ho odmietol s tým, že sa chce podeliť aj s inými. Oni totiž potraviny nedostali a boli z toho dosť sklamaní,“ spomína si na príbehy z terénu Stanková.
Problémy neregistruje, nakoľko bola zabezpečená súčinnosť mestského, obecného úradu, polície i terénnych pracovníkov, všetko prebehlo hladko.
„Veľká vďaka patrí všetkým, ktorí sa zúčastnili akýmkoľvek spôsobom pri vydávaní potravinovej pomoci pre najodkázanejších spoluobčanov,“ uzavrela.
Ľudia boli málo informovaní
Sklady boli už 19. augusta prázdne aj v Trebišove. Pracovníci Územného spolku Slovenského Červeného kríža v okrese rozviezli 5306 potravinových balíčkov.
Libuša Babuľáková, riaditeľka ÚzS SČK v Trebišove vidí problém len v tom, že niektorí ľudia neboli informovaní o tom, kto má na čo nárok.
Naposledy pri tzv. potravinovej pomoci bola aj istá skupina dôchodcov, ale teraz boli podmienky iné.
Zdôraznila, že na projekte spolupracovali kvalifikovaní sociálni pracovníci, ktorí v teréne pri tejto príležitosti poskytovali najmä sociálne poradenstvo.
Pomoc bude pokračovať
Pomoc sa začala potravinovými balíčkami, v pláne sú ďalšie 3 opatrenia. Ide o: Poskytovanie teplého jedla, Podpora distribúcie darovaných potravín a Poskytovanie hygienických balíčkov.
„Ďalšia distribúcia potravinových a aj hygienických balíčkov je plánovaná na záver roka 2016. V ďalších rokoch môže prebehnúť až 4-krát ročne tak, aby boli využité všetky finančné prostriedky, ktoré sú na tento operačný program do roku 2020 určené a to je celkom 64 838 286 eur,“ informovala Jana Lukáčová.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín