SOBRANCE. V okrese úraduje žltačka typu A už zopár mesiacov. Počas tejto doby do kontaktu s ochorením prišlo množstvo obyvateľov. Podľa predbežných prognóz odborníci nepredpokladajú skoré ukončenie epidémie, ba práve naopak, očakávajú skôr nárast v počte prípadov.
Lekári tiež zaznamenali zvýšený záujem o očkovanie, no ani to nedokáže zaručiť 100 percentnú ochranu.

Prevencia je stále aktuálna
Obyvatelia mesta Sobrance už niekoľko mesiacov bojujú s týmto ochorením, verejnosti známym ako choroba špinavých rúk.
„Žltačka typu A je vysoko nákazlivá choroba, ktorá sa šíri pri priamom kontakte s nakazenou osobou kontaminovaným jedlom, vodou alebo kontaminovanými predmetmi bežného užívania. Pri cestovaní a migrácii obyvateľstva je možnosť kontaktu s vírusom kdekoľvek, preto je veľmi dôležité dodržiavať všeobecné zásady prevencie, najmä umývanie rúk a odporúča sa ochrana potravín dostatočným tepelným spracovaním jedál a hygienicky nezávadnou pitnou vodou,“ hovorí hlavná hygienička Janka Stašková z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Michalovciach.

Očkovanie má opodstatnenie
Podľa dostupných informácií spoľahlivú ochranu proti žltačke predstavuje očkovanie, o podrobnostiach očkovania je potrebné sa poradiť so svojím ošetrujúcim lekárom. „
Očkovanie má opodstatnenie stále. Nakoľko je pri tomto ochorení značne dlhá inkubačná doba, do 50 dní, očakávame ešte aj nárast množstva pacientov,“ vysvetlila praktická lekárka pre dospelých Marcela Pečeňáková.
Tiež a peluje na dôsledné dodržiavanie hygienických návykov. Aj po zaočkovaní je organizmus vystavený veľkému riziku nákazy, nakoľko protilátky sa po očkovaní vytvárajú približne 2 týždne.
„Tvorba protilátok trvá určitú dobu a u niekoho sa nevytvoria vôbec. Záleží to od toho, aký má človek imunitný systém,“ vysvetľuje Pečeňáková.

Očkovanie za hotové
Očkovanie prichádza do úvahy po analýze krvných testov, ktorá preverí stav protilátok v krvi. Ak je ich hladina nízka, pacient si musí zakúpiť očkovaciu látku v lekárni. Jej cena sa pohybuje do 30 eur pre dospelého a 15 eur pre dieťa.
Mal by si však odložiť doklad a vrátenie peňazí následne riešiť so svojou zdravotnou poisťovňou.
Zastaviť proces šírenia nákazy pomôže disciplinovanosť pacientov a všetkých kontaktov, ktoré boli v styku s chorým a ktorí musia dodržiavať odporúčania, rady a usmernenia lekárov a odborných pracovníkov RÚVZ.
Anketa
Dana (34): Akurát idem z očkovania. Zaráža ma nedisciplinovanosť niektorých ľudí, ktorí už ochorenie majú. A tiež aj situácia v predajniach by mala byť inak doriešená. Kadekto obchytáva chlieb a pečivo. Myslím, že aspoň teraz by mal pri pečive stáť zamestnanec a dbať na zvýšenú hygienu. Už mali byť na prevádzkach vyvesené obmedzenia. Veľmi slabo sme informovaní.
Ľubomír (62): V osade je to hrozné. Je tam obrovské množstvo špiny, ktorú nikto nechce vidieť. Tak potom sa ani nemôžeme čudovať, že to prerástlo až do takých rozmerov. Nemajú pitnú vodu, čerpajú ju len zo zamorených šácht. Dokonca tí, ktorí majú vodu z mestského vodovodu, ju predávajú tým, čo nemajú a to ešte prednedávnom mali všetci prípojky, lenže neplatili, tak boli odpojení. Niekedy som pracoval v tomto sektore, takže viem, ako to bolo.
Jozef (37): Situácia je strašná. Vidím to ako jednoznačný problém neprispôsobivých občanov, ktorí nedodržiavajú hygienické návyky. Majú svoj svet, žijú si svoje a čo bude zajtra ich nezaujíma. Myslím, že prvým krokom by mala byť zmena prostredia. Kedysi existovali terénne pracovníčky, ktoré týchto neprispôsobivých občanov dovzdelávali a pomáhali im. Pretože žiť v takej špine nikto nemôže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín