BAČKOV. Už v piatok sa stretli v Bačkove pod Slanskými vrchmi amatérski rezbári a sochári na 3. ročníku Odklínania dreva.
Myšlienka, ako vyzdobiť a zútulniť malé obecné centrum vznikla dávnejšie ako spomienka na starú tradíciu, keď pred desiatkami rokov drevo a jeho ťažba boli hlavnou obživou tamojších obyvateľov.
Pred tromi rokmi, keď novodobú tradíciu zakladali, prišlo zopár rezbárov z regiónu a vznikli iba menšie diela, ktoré sú trvalo vystavené a osadené v prírodnom prostredí.
Tentokrát účastníci dostali za úlohu vytvoriť drevený betlehem. Ukazuje sa, že všetky postavy, ktoré by ho mali zostaviť, nestihnú na tomto stretnutí a tak budú v myšlienke pokračovať o rok.

Postavu Márie a anjela vykúzlili bratia Jarkovci
Postavu Márie a anjela si osvojili bratia Viktor, Michal a Lukáš Jarkovci zo zoskupenia Roma art z Čičavy vo Vranovskom okrese.
Všetci traja sú z grécko-katolíckeho formačného centra v Čičave. Očividne sú veľmi zruční a nadaní pri práci s drevom.
Ich anjela už má aj pápež, ktorého mu pred časom odovzdali reprezentanti Košíc.
Okoloidúci sa pristavovali pri vznikajúcich dielach a obdivovali zručnosť majstrov dláta, alebo aj elektrickej píly.
Dušan Antolik zo Sniny a Pavol Tomko z Malého Ruskova pripravili i malú výstavu. Aj keď jeden od druhého žijú od seba vzdialení desiatky kilometrov, predsa si veľmi dobre rozumejú.
Spoznali sa kedysi práve pri takýchto akciách a dnes už sa spoločne zúčastňujú rôznych chýrnych jarmokov, na festivale v Detve či vo Východnej.
Sú majstri svojho remesla, vyrábajú fujary, píšťalky a rôzne ľudové – dnes už iba atrakcie. V Bačkove dostali za úlohu stvoriť betlehemské ovečky.
Prišli rezbári zo Sniny i Humenného
Nad sochou osla sa z každej strany zvŕtal Vlado Kuzma z Humenného.
Medzi majstrami od začiatku nikdy nechýbal ani domáci rezbár, bačkovský rodák Ján Kešeľ. Ako dlhoročný ochranca prírody patrí medzi zakladateľov tejto myšlienky. Tentokrát sa mu nepozdávalo drevo, z ktorého vyrábal postavu Jozefa. Vraj bolo veľmi tvrdé.
Dnes to bola jelša, inokedy pracuje najmä s lipou, ktorú znáša z lesa, keď ju vandali pri zbere lipového kvetu poškodia.
V centre Bačkova si na svoje prišli aj najmenší. Špeciálna pedagogička Erika Stanková pripravila pre deti tvorivé dielne. Očividne si užívali jej výklad a názorné ukážky tvorby z prírodných materiálov, ďalší maľovali a kreslili lesné zvieratká i plody lesa.
Celé podujatie dopĺňala lesníčka Radmila Stanková. Na paneloch zaúčali deti do tajomstiev života a spoznávania lesnej zveri či stromov, ktoré ich obklopujú. Tých najmenších spoznávať zvieratká podľa šľapají a stôp zaúčali aj samotní rodičia.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín