TREBIŠOV. Ďalším okresom výjazdového zasadania vlády po Sabinove a Sobranciach bol Trebišovský.
Hlavným bodom bolo prerokovanie a schválenie Akčného plánu pre zaostávajúci okres, v ktorom žije vyše 105 000 obyvateľov. Podľa počtu obyvateľov patrí medzi väčšie okresy Slovenska. Ku koncu roka dosiahla miera evidovanej nezamestnanosti 18,4 percenta, o 5 mesiacov neskôr klesla na 16,6 percenta.
Napriek celkovému poklesu (k 31. 12. 2013 bola na úrovni 22,4 percenta) sa hospodársky rast v okrese dostatočne neprejavil, navyše sa situácia zhoršila aj v dôsledku ekonomického a politického vývoja na Ukrajine.
Vysoký počet ľudí so základným vzdelaním
Medzi uchádzačmi o zamestnanie je vysoký podiel nezamestnaných so základným vzdelaním, výrazne prevyšujúci slovenský priemer.
Štruktúra nezamestnaných podľa doby trvania nezamestnanosti sa výrazne líši od krajského aj slovenského priemeru.
Takmer 44 percent je bez práce dlhšie ako 3 roky.
Ani nízke mzdy v tomto okrese nepredstavujú motiváciu na zamestnanie, zvlášť pre mužov. Priemerná mesačná mzda tu pred niekoľkými mesiacmi bola 737 eur, čo je menej o vyše 200 eur oproti slovenskému priemeru.
Ale ak ten údaj poviete komukoľvek zamestnanému v tomto regióne, odpovie, že tento priemer mesačnej mzdy je obyčajnou chimérou. Mnohí totiž argumentujú tým, že prevažuje minimálna mzda, ktorú tu dostávajú.
Preto nečudo, že odchod za prácou do iných krajov i štátov je aj teraz stále aktuálny.
Niet pochýb o tom, že viacerí sa s nádejou pozerajú na akčný plán, ktorý teraz vláda schválila. Obsahuje prioritné oblasti Podnikanie a lepšie pracovné miesta, Vzdelávanie a kariéra, Moderné a dostupné verejné služby a rovnako aj systémové opatrenia na úrovni samotného okresu.
Ďalšie sú systémové a podporné systémové opatrenia na realizáciu akčného plánu okresu na úrovni Košického samosprávneho kraja a opatrenia na úrovni štátnej správy.

Široká škála podporených projektov
Celková odhadovaná finančná investícia je 114 426 000 eur, z verejných zdrojov je určených 83 053 000 eur, z vlastných zdrojov 31 373 000 a regionálny príspevok je v hodnote 5 815 000 eur, čo má do roku 2020 pomôcť vytvoriť 1 540 nových pracovných miest.
V rámci týchto opatrení najväčší balík, až 1 850 000 eur, pohltia subjekty sociálnej ekonomiky a to minimálne 6 pilotných projektov zameraných na záhradníctvo, výsadbu sadu, spracovanie ovocia a zeleniny pre školské jedálne, zber a úpravu odpadového dreva, výrobu betónových tvárníc, pestovanie a predaj bio poľnohospodárskych produktov, chov domácich hospodárskych zvierat, stavebné činnosti a iné v Trebišove, Kráľovskom Chlmci, Veľkom Horeši, Veľatoch, Vojčiciach a v Kuzmiciach.
Do pôdohospodárstva a potravinárstva na modernizáciu farmy a rozšírenia živočíšnej výroby, intenzifikáciu chovu jatočnej hydiny, založenie výrobno-odbytového včelárskeho družstva vo Vinohradníckej oblasti Tokaj a ďalších produkčných objektov je v pláne vložiť kapitál pol milióna eur.
Rovnako by sa mal povzdvihnúť cestovný ruch a podpora vinného turizmu vo Vinohradníckej oblasti Tokaj aj vybudovaním salónu tokajských vín.
Financiami z akčného plánu podporia i výstavbu multifunkčného rekondično-relaxačného centra v obci Dargov.
V oblasti priemyslu a služieb rátajú so vznikom podnikateľského inkubátora v Kráľovskom Chlmci a ďalšieho rozšírenia výroby nábytkárskej firmy, chcú podporiť výrobu porcelánu a podobne.
Sociálne podniky ani tu neobišli
Na vybudovanie minimálne šiestich tréningových centier pri sociálnych podnikoch sa plánuje vynaložiť 385 000, ďalších 350 000 pôjde na centra vzdelávania pri Spojenej škole v Sečovciach, SOŠ v Kráľovskom Chlmci a Pribeníku.
O takmer polovicu menej financií pohltí výstavba materskej školy v Trebišove v romskej lokalite, kde žije do 5000 obyvateľov.
V rámci prioritnej oblasti moderné a dostupné verejné služby sa plánuje podporiť zdravotníctvo, osobitne do projektovej prípravy pre vznik centier integrovanej zdravotnej starostlivosti investujú v okrese 70 000 eur.
Do krytej plavárne v Trebišove, na vybudovanie cyklistických chodníkov či vytvorenie oddychovej zóny a na rekonštrukciu amfiteátra v Kráľovskom Chlmci má ísť ďalších 850 000 eur.

Chytrácke spôsoby zamestnávania
Na tlačovej besede bol premiér Robert Fico (Smer) spokojný s tým, čo sa v okrese Trebišov očakáva vo vzťahu k vytvoreniu nových pracovných miest.
"Je to región, v ktorom máme aj niektoré horúce zemiaky, ako napríklad elektráreň Vojany (okres Michalovce - pozn. red.). Je tu aj možno perspektíva projektov, ktoré sa týkajú širokorozchodnej železnice," dodal ďalej premiér.
Minister práce Ján Richter (Smer) išiel do hĺbky problému a vyhodnotil situáciu, ktorá nie je na Slovensku typická.
Spomenul v tej súvislosti chytrácke spôsoby v zamestnávaní ľudí na dohody, kde sú podozrenia, že sa tu tvorí aj šedá ekonomika obchádzaním zákonov vyplácaním hotovostne na ruku.
A rovnako je v tomto okrese vysoký počet ľudí na „péenkách“, čo evokuje potrebu a úpravu zákona aj v tomto smere. Ďalej zdôraznil, že centrálne uvažujú motivovať rodiny, resp. rodičov vo viacdetných romských rodinách, aby aspoň jeden z nich pracoval.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín