Už to vieme, že Vláda SR dočasne „presídlila“ v utorok a v stredu na krajný východ Európskej únie. Nemá ľahkú úlohu, to nikto netvrdí.
Veď v predložených dokumentoch s názvom Akčný plán rozvoja okresu, ktorý za okresy Sobrance a Trebišov vypracovali úradníci a „požehnali“ aj odborníci, je dôkladná analýza siahajúca až do obdobia divokej privatizácie.
Áno, obidva okresy majú veľa spoločného. Najmä od toho obdobia, kde začínajú problémy vyplývajúce zo zmeny štruktúry ekonomiky a jej vyváženosti, ktorá roky „plodila“ nezamestnaných.
Ale predovšetkým v „zániku vedúcich subjektov regionálnej ekonomiky v procese privatizácie a potom v nedostatku kapitálových zdrojov“.

Ja som v siahodlhých analytických dokumentoch hľadala aj príčiny zaostávania oboch okresov, v ktorých konštatujú, že nosným odvetvím o. i. zostalo pôdohospodárstvo a nevyužitý potenciál národného bohatstva, ako sú kultúrne a prírodné dedičstvo.
Obidva okresy majú množstvo kultúrnych pamiatok zapísaných v Ústrednom zozname pamiatkového fondu Slovenska, ale kultúrne bohatstvo ani v jednom okrese aktívne nevyužívajú pre cestovný ruch!
Rovnako sa to deje aj vo využití iných vzácnych prírodných daností. Mnohým pamätníkom netreba pripomínať, že Východoslovenská nížina bola kedysi druhá obilnica Slovenska.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín