ZEMPLÍN. V nemocniciach siete Svet zdravia pracuje približne 900 lekárov. Prebieha v nich proces generačnej výmeny a na niektorých miestach lekári chýbajú. Povedala to Dana Miňová (na snímke), riaditeľka pre ľudské zdroje Sveta zdravia.
„Súčasťou našej stratégie je generačná výmena lekárov a posilňovanie kvality. Kľúčová je zmena firemnej kultúry. Reformu zdravotníctva v našich nemocniciach robíme zdola,“ uviedla v nemocnici v Humennom, kde minulý týždeň sprevádzala medikov z Letného kempu.
Nielen jednorazové akcie
Svet zdravia stále naberá do svojich nemocníc nových lekárov.
„Aj preto vznikli takéto projekty. Nejde o jednorazové akcie. So študentmi ďalej spolupracujeme a pracujeme. Snažíme sa spoznávať študentov a pripravovať si budúcich zamestnancov,“ dodala.
Príkladom je tiež projekt Medik roka. Všetci dvadsiati finalisti, ktorí prejdú náročným testovaním, majú garantovanú ponuku miesta v ktorejkoľvek nemocnici siete.

Možnosť zamestnať sa
Svet zdravia podľa slov Miňovej v minulosti zrealizoval rozsiahly prieskum u slovenských medikov študujúcich na Slovensku a v Česku.
„Zisťovali sme motivátory a vnútorné motivačné stimuly, ktoré rozhodujú o tom, do ktorej nemocnice chcú ísť pracovať a na základe čoho sa pre pracovné miesto rozhodujú,“ spresnila.
Ukázalo sa, že kľúčovými motivátormi bola v prvom rade samotná možnosť zamestnať sa.
„Chýbajú lekári a zdravotné sestry. Najviac atestovaní lekári vo veku 40 – 43 rokov. Väčšina je v zahraničí alebo má súkromnú ambulanciu alebo vlastné súkromné zariadenia. Mladí si čoraz viac začínajú vážiť, že keď chcú ostať na Slovensku, dostanú pracovnú ponuku,“ vysvetlila.
Od koho sa učiť
Druhým faktorom je podľa riaditeľky Miňovej skutočnosť, že mladí lekári rýchlo nabehnú na špecializačné štúdium, čo znamená, že si začínajú robiť atestáciu európskeho typu, ktorá trvá zvyčajne päť rokov.
„Dôležité je i to, že sa majú od koho učiť. Majú pri sebe mentora, staršieho kolegu, ktorý je ochotný zdieľať svoje know– how a skúsenosť,“ uzavrela.
Práve možnosť získavania informácií od starších kolegov, prístup k reálnym typom výkonov a tiež mzda sú zvyčajne rozhodujúcimi faktormi pri odchode, respektíve návrate lekárov zo zahraničia.
Skupina Penta je finančným partnerom spoločnosti NAMAV, ktorá je minoritným akcionárom spoločnosti Petit Press, vydavateľa denníkov Sme a Korzár.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín