MICHALOVCE. Tancovaním Karičky chceli organizátori spojiť ľudí - vytvoriť, čo najväčší počet tancujúcich v typickom ľudovom tanci východného Slovenska – karičky na jednom mieste a čase.
Pozvali teda všetkých tanečníkov a spevákov folklórnych kolektívov, folkloristov i nefolkloristov, obyvateľov mesta a návštevníkov. Ktorkoľvek sa mohol pridať a byť súčasťou čo najväčšej karičky.
Tá sa tancovala v sobotu 20. augusta 2016 na námestí v Michalovciach.
Do spoločného kruhu okolo fontány sa pridali členovia folklornych skupín z mesta, okolia i z družobného mesta v srbskej Vojvodine, neodolalo aj zopár miestnych, ktorých nadchla myšlienka a rozhodli sa ju osobne podporiť.
Nechýbali deti ani seniori. Keby sa podarilo roztancovať aj tých, čo sa síce so záujmom, ale len prizerali, Michalovčania by prepisovali vlastný rekord z minulého roka.
Prišla z Košíc
Karičku pod názvom Tancujúce mesto 2013 organizátori odštartovali v rámci Európskeho hlavného mesta kultúry 2013. Za štyri roky dovedna ju odtancovalo vyše 3 000 ľudí.
Spoločne vytvorili tri nové slovenské rekordy. Organizátori odovzdali štafetové stuhy mestu Michalovce.
To po inšpirácii z Košíc podporuje aj tancovanie karičky na Zemplínskych slávnostiach, ktoré v minulom roku otvorilo spoločne 362 tancujúcich. V tomto chceli tento počet prekonať. Nepodarilo sa.
Čo obec, to iná karička
Karička je tradičný tanec nielen v Zemplíne. Tento región je ale špecifický tým, že čo obec, to iná karička.
Čo sa tancovalo na michalovskom námestí, bolo mixom toho, čo je v jednotlivých lokalitách regiónu štandardné.
Miroslav Kisty z FS Zemplín tu mal úlohu pedagóga, všetkých prihlásených mal naučiť choreografiu spoločnej karičky.
„Pred rokom to bolo náročnejšie, museli sme za jazdy upravovať kroky, ale teraz sme to zjednodušili, určite to pôjde všetkým,“ tvrdil optimisticky a veril, že tentokrát príde viac ľudí ako pred rokom.
Michalovce sú mestom tanca
Dvadsaťosemročný muž sa folklóru venuje už 23 rokov. Začínal ako malé chlapča v domácom súbore, neskôr odišiel študovať na Vysokú školu múzických umení do Bratislavy.
Tancoval v Lúčnici, ale vrátil sa späť a dnes odovzdáva lásku k ľudovému tancu tým najmenším, členom FS Zemplínik a Zemplín.
V Michalovciach funguje niekoľko folklórnych súborov a skupín. S náborom nových tanečníkov tu problém nemajú.
„Len my máme v Zemplíniku asi 200 členov, v Zemplíne ďalšia stovka, potom je tu asi rovnako veľký Jurošík,“ hovorí Miro a vysvetľuje, že tanec tu má tradíciu a dnešní mladí ľudia sa k nej vďačne navracajú.
Prečo karička
Najtypickejším kruhovým tancom východného Slovenska je práve karička. Tancuje sa v celom regióne pri každej príležitosti. Väčšinou to bola výsada žien, ale existuje aj tzv. parobská karička.
„V jednoduchosti vysvetlené, karička je kruhový tanec, ktorý sa tancovával na zábavách a svadbách, keď si hudba chcela dať pauzu. Vtedy nastupovali ženy, jedna predspievavala a následne ukázala motív, pričom ju iné nasledovali. Má to veľmi jednoduchý systém, nič zložité,“ uzavrel Kisty.
Povedali o karičke
Mária a Štefan Cetö, Michalovce
„Dopočuli sme sa, že sa bude prekonávať rekord, tak sme nemohli zostať sedieť doma. Volali sme aj susedov, zatiaľ ich tu nevidíme, ale my sme tu. Ja nemám k tancu blízko, býval som futbalový rozhodca, tak možno skôr k tomu súťaženiu, ale manželka kedysi tancovala v súbore v Snine.“
Členovia FS Zemplínik, Michalovce
„Nie sme tu preto, že musíme, chceli sme podporiť túto akciu. Síce tancujeme ľudové tance, ale tie kroky sme sa aj my dnes museli naučiť. Aj pre nás to bolo niečo nové. Ale, super zábava to bola. Škoda len, že rekord nepadol. Potešilo by.“
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín