SOBRANCE. Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach nariadil opatrenia na predchádzanie prenosných opatrení obyvateľom Bernolákovej a Michalovskej ulice v Sobranciach. Šíri sa tam žltačka.
Chorí nepochádzajú z prostredia s nízkym hygienickým štandardom.
Obyvateľom mesta Sobrance sa odporúča dodržiavať zásady osobnej hygieny a všetkým osobám s pobytom na Bernolákovej a Michalovskej ulici hygienici zakázali používať podzemnú vodu (studňovú) vo vnútorných priestoroch na pitie, sprchovanie a podobne, ako aj na polievanie zeleniny až do odvolania.
Zároveň bola nariadená okamžitá a pravidelná účinná dezinfekcia studňovej vody.
Našli pravdepodobnú príčinu
Na základe opakovaného hlásenia Nemocnice s poliklinikou Š. Kukuru v Michalovciach o ochorení na vírusovú hepatitídu A u obyvateľov na Michalovskej a Bernolákovej ulici v Sobranciach, vykonali odborní zamestnanci Regionálneho úradu verejného zdravotníctva so sídlom v Michalovciach opakovane v priebehu júla a augusta epidemiologické vyšetrenie v ohniskách nákaz a v súčinnosti s pracovníkmi mesta obhliadku okolia výskytu hepatitídy naposledy 10. augusta tohto roka.
„Epidemiologickým šetrením bolo zistené, že pravdepodobnou cestou prenosu je podzemná voda používaná na pitie, sprchovanie a polievanie zeleniny v záhradách,“ konštatuje sa v rozhodnutí michalovských hygienikov.
25 ľudí je v nemocnici
Hovorca spoločnosti Svet zdravia Tomáš Kráľ potvrdil, že infekčné oddelenie michalovskej nemocnice v posledných letných týždňoch eviduje zvýšený výskyt vírusovej hepatitídy typu A v oblastiach miest Michalovce a Sobrance.
„V tomto momente (piatok, 12. 8.) je v nemocnici hospitalizovaných 25 dospelých pacientov s touto diagnózou,“ vysvetlil.
„V okrese Sobrance je šesť prípadov z jednej ulice,“ uviedla zástupkyňa regionálnej hygieničky Daniela Kniežová s tým, že v Michalovciach je výskyt rôzny, podobný tomu, ktorý zaznamenávajú počas roka.
Priemerná dĺžka hospitalizácie je osem až desať dní.
„V prípade, že by toto vírusové ochorenie nakazilo viac pacientov, nemocnica je pripravená rozšíriť kapacitu tohto oddelenia tak ako v minulosti,“ dodal Kráľ s tým, že zatiaľ to nie je potrebné.

Primátor Džurina prerušil dovolenku
Situácia v meste primäla primátora Pavla Džurinu prerušiť dovolenku a vrátiť sa do úradu.
„Potrebujem sa zorientovať, prichádzajú k nám veľmi protichodné informácie. Hovorí sa všeličo. Aj počty chorých sa rôznia. Vraj je zdrojom nákazy miestna osada, ale tam zatiaľ neochorel nikto,“ povedal v piatok ráno Džurina s tým, že on sám i zamestnanci mesta situáciu monitorujú.
Aké ďalšie kroky budú nasledovať, ukážu najbližšie dni, zatiaľ len reprodukujú nariadenia hygienikov. Najdôležitejšie v tejto chvíli je totiž žltačku zastaviť.
Pozor aj v supermarketoch
Žltačka je ochorenie, ktoré sa šíri kontaktom. Preto treba dbať hlavne na dodržiavanie osobnej hygieny.
„Posledné výskumy dokazujú, že veľkým zdrojom bakteriálneho znečistenia sú rúčky na košíkoch v obchodných supermarketoch,“ uviedla Kniežová.
Aj po nákupoch je potrebné dodržiavať hygienu. Samozrejmosťou je umývanie ovocia a zeleniny
. „Pokiaľ v okolí viete o niekom, kto má hepatitídu, treba sa vyhnúť kontaktu s takýmto človekom do doby odznenia infekčných príznakov.“
Fakty
O ochorení
Hepatitída typu A sa nazýva tiež chorobou špinavých rúk. Prenáša sa v podmienkach zhoršenej hygieny.
Infikovaná osoba vylučuje vírus stolicou a tento sa môže preniesť na inú osobu prostredníctvom infikovaných potravín, kontaminovanej vody a pod.
Stolicou sa vírus vylučuje týždeň až 14 dní predtým, než osoba viditeľne ochorie. Krvou sa potom vírus dostane do pečene, kde sa množí v pečeňových bunkách, ničí ich a spôsobuje tak zápal pečeňového tkaniva. So žlčou sa potom vylučuje do stolice a cyklus sa opakuje.
Hepatitída typu A neprechádza do chronického štádia, liečba však môže trvať aj niekoľko mesiacov a vyskytli sa aj prípady, kedy došlo k zlyhaniu funkcie pečene a následnej smrti.
Najvyšší výskyt hepatitídy A je medzi deťmi predškolského a školského veku.
Príznaky
lnkubačná doba trvá 14-50 dní, priemerne mesiac. V tomto období môže veľmi ľahko dôjsť k nákaze ďalších osôb. Prvé príznaky ochorenia nie sú typické, môžu sa prejaviť ako chrípka únava, teploty, svalové bolesti.
Po niekoľkých dňoch sa objavia zažívacie obtiaže (zvracanie, bolesti v hornej časti brucha, nechuť k jedlu).
Neskôr sa môže objaviť: tmavý moč, svetlá stolica, žlté sfarbenie kože a očných bielkov.
Ochorenie môže prebiehať bez akýchkoľvek príznakov a preukáže sa až po lekárskom vyšetrení. Liečba obyčajne prebieha na infekčnom oddelení.
Zdroj: RÚVZ so sídlom v Michalovciach
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín