IŽKOVCE. Zdá sa, že gastronómia európskych národov a gurmáni dokážu prelomiť aj jazykové bariéry.
V malej dedinke pri Vojanoch počas troch dní medzinárodnej súťaže vo varení perkeltu z bravčových nožičiek sa hovorilo španielsky, maďarsky, česky, srbsky, rumunsky, slovensky, ale aj anglicky.
Všetci si rozumeli. Dialóg medzi reprezentantmi jednotlivých národov sa vydaril.
Projekt spolufinancovala Európska komisia v rámci programu Európa pre občanov, realizovala ho okrem domácich aj Europe direct.
Zaujímali ich aj horúce témy
Spájal ich nielen vynikajúci gurmanský zážitok, ale aj spev, hra na citary a ďalšie ľudové hudobné nástroje, tanec a diskusie aj o aktuálnych témach existencie Európy ako takej.
V diskusii o týchto momentálne výsostných témach sa zhodli v prvý spoločný spoznávací piatkový večer hosťujúce súbory z piatich krajín EÚ a ich hostia zo Srbska.
Odbornú prednášku mala pedagogička Bea Tokar z Gymnázia vo Veľkých Kapušanoch. Odzneli tu otázky ochrany východných hraníc EÚ, vojna na Ukrajine, otázniky okolo migrantov, ale aj ako sa stať zodpovedným občanom Európskej únie, čo rezonovalo počas celého podujatia vo voľných i vedených diskusiách.
Osobitne rušný deň zažili všetci účinkujúci a hostia, či návštevníci z regiónu v sobotu odpoludnia, kedy odštartovali samotnú súťaž vo varení chýrneho perkeltu z bravčových nožičiek.
Do súťaže sa zapojilo 20 kolektívov. Odbornej porote šéfoval Nagy Gyula z Maďarska.
Sám o sebe vraví, že je síce colníkom na dôchodku, ale ako hobbykuchár sa so svojím družstvom veľmi často zúčastňuje medzinárodných súťaží.
Získali už takmer stovku ocenení a z toho o čosi menej ako polovica sú zlaté medaily.
Hobby kuchár netajil recept
“Perkelt z bravčových nožičiek je u nás v Maďarsku a v našom regióne veľmi obľúbený. Pomer a množstvo cibule určuje jeho kvalitu,“ netajil svoj recept, keď sme sa ho opýtali, či nám ho prezradí.
“Korenie používam bežné ako pri perkeltoch býva, ale jeho hustotu určuje aj množstvo použitých bravčových nožičiek. Nezvykneme ho zahusťovať múkou, iba ak v nevyhnutných prípadoch. No ak kuchár uzná, môže ho zahustiť zemiakmi.“
Jeho súťažné družstvo ho podávalo s varenými zemiakmi.
Porota zložená z fajnšmekrov v kuchyni mala plné ruky, vlastne ústa, práce, kým zdegustovala všetky prinesené porcie.
Skúmala, či napríklad je primerane ochutený korením a či sa kostičky a mäso patrične oddeľujú.
Pohár za najlepší perkelt si odnáša družstvo z rumunskej Valea Lui Mihál.
Zábava, humor, tanec
Atmosféra sobotňajšieho odpoludnia bola v Ižkovciach naozaj vynikajúca, zábavná, plná humoru a diskusií medzi známymi. Ale aj plná dymu, lebo pod kotlíkmi prikladali drevom.
Kým dobrota bublala, na pódiu sa striedali rôzne ľudové spevácke súbory. Avšak hostia zo Španielska učili divákov tancovať na rýdzo španielsku muziku a predvádzali s nimi rytmy salsy, ktorá je u nich veľmi obľúbená.
Kto prišiel, neoľutoval, boli to osobité zážitky stretnúť sa s ochotnými a pohostinnými ľuďmi, ktorí pricestovali až od Stredozemného mora, či zo štátov vzdialenejšie, ale aj bližšie k našim hraniciam.
V nedeľu sa hostia na záver pobytu u nás stretli na bohuslužbe v miestnom kostolíku a kto mohol, išiel na túru do chráneného vtáčieho územia pri Ižkovciach.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk. Všetky správy z južného Zemplína nájdete na Korzári Dolný Zemplín